A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад
"Згурівський професійний ліцей"

Протидія булінгу

Дата: 04.11.2022 14:05
Кількість переглядів: 62

Булінг

 

 Нормативно-правова база

1. Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню).

2. Закон України «Про освіту» від 05.09.2017р. Стаття 53. Права та обов’язки здобувачів освіти.

3. Закон України «Про освіту» від 05.09.2017р. Стаття 54. Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу.

4. Закон України «Про освіту» від 05.09.2017р. Стаття 55. Права та обов’язки батьків здобувачів освіти.

5. Кодекс України про адміністративні правопорушення.  Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу.

6. Кодекс України про адміністративні правопорушення. Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей.

7. Глава13 - ОСОБИСТІ НЕМАЙНОВІ ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ БАТЬКІВ ТА ДІТЕЙ. Стаття 150. Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

8. Протокол бесіди. 

9. Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування).

10. Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу.

11. План заходів протидії та булінгу на навчальний рік. 

 12. Наказ про профілактику булінгу в ліцеї.

Стаття 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.

Фото без опису

Цькування серед дітей, або, як це прийнято називати зараз, буллінг, і його наслідки все частіше турбує батьків.

Ознаки, які можуть вказати на проблеми у дитини:

Настрій

Дитина починає вести себе інакше вдома. Якщо вона засмучена, то вона засмучена. Навряд чи вона буде вдома веселитися, не думаючи про те, що її тероризують. Зазвичай це помітно.

Психологи також зазначають, що все залежить від відносин батьків із дитиною. Зрозуміти проблему через настрій або розмову з дитиною можна лише в тому випадку, якщо відносини довірчі.

"Припустимо, якщо я розпитую дитину щодня, і вона мені активно розповідає про групу, і раптом перестає розповідати і каже при цьому, що "все нормально", ось це мене насторожить – це знак".

Небажання йти до навчального закладу

Небажання йти на навчання – це один із основних ознак буллінг. При цьому змінювати навчальний заклад це не вихід.

Дивні дзвінки

"Якщо ви сидите за столом, і їй (дитині - ред.) 10 разів подзвонили, а вона нічого не каже особливо або вона мигцем глянула на повідомлення і не поспішає на нього відповідати - це питання: "Що відбувається?". І, може, має сенс у даній ситуації попросити показати повідомлення", – рекомендує Гомель.

Однак, при цьому, вона рекомендує не порушувати особисті кордони дитини без необхідності.

Синці

Так, синці можуть стати тривожним сигналом, який може допомогти прояснити ситуацію.

"Якщо з'являються синці – це питання, звідки вони", – зазначила психолог, при цьому, додавши, що потрібно бути уважним, оскільки вони можуть бути як проявом буллінгу, так і відповіддю на нього.

Зіпсовані речі

Не тільки синці можуть вказати на проблеми у дитини, а й речі, які вона начебто "втратила".

"Ознаками можуть бути зіпсовані речі, якщо дитина часто стала "втрачати" речі. Але знову ж, разово це або регулярно, прояснити ситуацію потрібно відразу, а не чекати "регулярності", – порекомендувала Гомель.

Якщо такі ознаки виявилися у дитини - у ситуації необхідно розібратися. Зробити це можна такими способами:

Поговорити

Психолог вважає, що все залежить від того, як батьки спілкуються з дитиною і наскільки він їм довіряє, а також рекомендує обговорити все не тільки з дитиною.

"Це повинен бути комплексний підхід: ви повинні подивитися на дитину, поговорити з дитиною, якщо є можливість, поговорити з її друзями, поговорити з учителем, поговорити у школі з кимось із фахівців. Зібрати різні думки і вивести якесь середнє, яке дасть розуміння, чи є проблема і в кого ця проблема", – вважає Гомель.

З'ясувати, чи потрібна дитині допомога

Так, потрібно зрозуміти, чи потрібна дитині допомога батьків або вона може самостійно розібратися з проблемою всередині колективу: "Для початку питайте, чи потрібна дитині допомога, якщо там дійсно порушення дуже серйозні, не просто з ним не розмовляють або ручку на уроці не дали - деякі ж і це буллінгом називають – потрібно йти розбиратися в школу".

Якщо дійсно відбувається цькування – потрібно йти в школу

Однак перед походом до школи важливо попросити дозволу у дитини або пояснити, для чого ви йдете. Дитина повинна розуміти, що роблять дорослі і для чого.

Уже в школі має сенс поговорити з керівництвом: побачити реакцію вчителя.

"У цій ситуації потрібно чітко розуміти, які відносини в учня з учителем, чи можете ви до нього звернутися або доведеться вирішувати це питання без нього", – зазначає психолог.

Попросити адміністрацію або психолога пояснити наслідки буллінгу, у тому числі й юридичні

"Потрібно донести інформацію про юридичні наслідки такої поведінки. Адже діти часто не розуміють, що вони просто порушують закон. І така робота з нагадуванням повинна вестися регулярно", – резюмувала психолог.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень