Міжнародний день читання електронних книг
Міжнародний день читання електронних книг
В 2014 році компанія OverDrive запропонувала оголосити 18 вересня Міжнародним днем читання електронних книг (International Read an eBook Day) – це всесвітнє свято електронних книг та електронного читання. Це день, щоб оцінити зручність, доступність та інновації, які електронні книги приносять у наше життя.
Історія Дня читання електронних книг
· Ідея електронної книги народилася в 1930 році, але лише через 41 рік вона з’явилася на світ. Концепцію представив Роб Браун, який уявив собі майбутнє книг, подивившись свій перший відеофільм.
· У 1949 році вчителька іспанської мови Анхела Руїс Роблес винайшла перший автоматизований пристрій для читання книг Enciclopedia Mecánica, хоча він так і не був запущений у масове виробництво.
· 1971 – з’явилася перша електронна книга, коли Майкл Гарт набрав на комп’ютері свою копію Декларації незалежності і виклав її в мережу ARPANET. Це призвело до заснування проекту “Гутенберг”, який зосередився на створенні електронних копій текстів і публікацій.
· Наприкінці 1980-х і в 2000-х роках з’явилися різні винаходи та інновації, які зробили електронну книгу такою, якою вона є сьогодні, зокрема, перші електронні читалки, стандартизація форматів електронних книг та інтернет-магазини електронних книг.
· Вперше Міжнародний день читання електронних книг був відзначений у 2004 році компанією Rakuten OverDrive Inc. OverDrive, найбільший постачальник електронних книг для бібліотек у всьому світі, має на меті заохотити книголюбів читати свої улюблені книги в цифровому форматі.
Відтоді це свято відзначається у більшості країн світу, адже у такого формату є багато переваг.
Переваги електронних книг
· Економія коштів та часу.
· Можливість зберігати тисячі томів в одному електронному пристрої.
· Доступність.
· Можливість підключення словника для перекладу текстів.
· Також захисники довкілля наголошують на економії паперу, заради якого вирубуються гектари лісу.
Електронні книги дозволяють читачам брати з собою улюблені історії та авторів у будь-який час і в будь-яке місце. На відміну від звичайних книг, електронні книги не можна пошкодити або вкрасти, і вони не займають багато місця. Вони також є екологічно чистими, рятуючи тисячі дерев від вирубки.
Протягом останніх півстоліття бібліотеки та школи віртуально об’єднуються 18 вересня, щоб відсвяткувати радість цифрового читання в День читання електронних книг.
Цікаві факти про електронні книги
· Коментар до Нового Заповіту Макартура є найдовшою окремою електронною книгою, що еквівалентно 13 080 друкованим сторінкам.
· Художня література є найбільш продаваним жанром електронних книг.
· Щомісяця близько 56 000 електронних книг видаються самостійно і випускаються для читачів.
· Лише 7% дорослого населення США читають лише електронні книги.
· Незважаючи на глобальну пандемію, продажі друкованих книг зросли на 13,2%, а електронних – впали на 8% порівняно з 2020 роком. Все ж ми любимо гортати сторінки…
Відтворення сторінок на екрані
Незважаючи на ці очевидні переваги, залишається багато прихильників паперових видань. Адже перегортання сторінок «живої» книги несе у собі якусь таємницю та робить сам процес читання особливим ритуалом. Тому виробники електронних видань розробили технологію, яка дозволяє відтворювати на екрані монітора паперові сторінки книги.
Міжнародний день читання електронних книг – це більше, ніж свято книги та святкування цифрового читання. Це визнання того, як технології трансформували наші стосунки з літературою. Приємного читання!
Бібліотекар Палівода Іра